X
تبلیغات
نوار ایران - انواع دستگاه های خشک کن
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم مرداد 1391 | 14:13 | نویسنده : رضایی
خشک کن کابینی:

این خشک کن ها به عنوان ماشین های خشک کن چند منظوره برای تنوع بالای محصول و ظرفیت های کم و متوسط در مقیاس صنعتی ساخته می شوند . کاربردهای وسیع این خشک کن ها در صنایع تبدیلی محصولات باغی و غذایی و نیز در صنایع شیمیایی می باشد.

خشک کردن انواع میوه جات ، سبزی ها ، گیاهان دارویی و ... در ظرفیت های متوسط توسط این ماشین ها انجام می شود. دمای به دقت تنظیم شده ، گرمایش غیر مستقیم ، استفاده از هوای پاک و فیلتر شده ، اتوماسیون کامل ، کیفیت بسیار خوب محصول خشک شده ،و ... از ویژگی های این خشک کن ها می باشد .

بارگیری خشک کن های کابینی بصورت بچ انجام می شود . بدین معنی که ماده خام مرطوب روی سینی های مخصوص بارگیری شده و توسط واگن ها به داخل فضای خشک کن هدایت می گردد .

پس از تنظیم دما ، رطوبت و غیره فرآیند خشک کردن آغاز می شود و پس از طی زمان معینی با دریافت سیگنال مخصوص ، پایان می یابد . در این بازه زمانی تغیرات دما ، جریان هوا ، و ... می تواند بصورت دستی یا کاملاً اتوماتیک صورت گیرد.

خشک کن تونلی:

خشک کن های تونلی همانند انواع کابینی از پرکاربرد ترین خشک کن ها به ویزه برای خشک کردن انواع سبزیها ، میوه ها ، گیاهان دارویی ، سیر و پیاز ، کشمش ، و .... می باشند. ویژگی عمده این خشک کن ها ظرفیت بالا به علاوه چند منظوره بودن یا تنوع قابل توجه در انواع محصول تولیدی می باشد.

خشکاندن مواد در این دستگاه با استفاده از هوای گرم فیلتر شده با دما و میزان کنترل شده خواهد بود . این خشک کن ها از دو ناحیه حرارتی مستقل تشکیل شده اند و به روش نیمه پیوسته کار می کنند. ماده مرطوب روی سینی های مخصوص بارگیری شده و توسط واگن هایی به داخل تونل هدایت می گردد و پس از طی طول تونل در زمان مشخص ،محصول خشک شده از انتهای تونل خارج می شود.

دما و رطوبت توسط سنسور ها و تجهیزات بسیار دقیق کنترل می شود. حرکت واگن ها به شکل مکانیکی و با سرعت قابل تنظیم صورت می گیرد. طراحی خشک کن های تونلی فن آوران به گونه ای است که قابلیت های جالب توجهی به شرح ذیل را در آنها پدید آورده است :

  • استفاده از حداقل سوخت و انرژی الکتریکی
  • سهولت استفاده ، نگهداری ، سرویس و نیاز به حداقل تعمیرات
  • کاربرد بسیار وسیع بویژه در تولید انواع میوه های خشک، سبزیجات ، گیاهان دارویی خشک ، سیر و پیاز خشک و ....به دلیل امکان تنظیم و کنترل کامل فرآیند
  • استاندارد بالا در مواد و مصالح بکار رفته ، قطعات و تجهیزات وایمنی بالای دستگاه
  • امکان نصب سریع ، دمونتاژ و انتقال به مکان دیگر
  • زیبایی و جلوه چشمگیر ظاهری
  • قیمت تمام شده مناسب محصول با توجه به ظرفیت بالای خشک کن
  • رعایت موازین و استانداردهای بهداشتی در حد کمال

خشک کن پیوسته نواری:

این خشک کن ها در طرحهای مختلف یک، دو ، سه،یا پنج طبقه با ابعاد و ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته می شوند. خشک کن های پیوسته نواری معمولاً برای موادی بکار می روند که زمان خشک شدن آنها طولانی نباشد.

انواع پلت ،خوراک طیور ، کشمش ، گرانول های معدنی و شیمیایی ، چند نمونه از کاربرد های این خشک کن ها هستند. برتری این خشک کن ها نسبت به انواع تونلی و کابینی ، پیوستگی کامل ، یکنواختی کامل محصول و نیاز بسیار کم به نیروی انسانی است. اصولاً خشک کن های پیوسته نواری برای تولید انبوه محصولاتی با حداقل تنوع توجیه دارند. خشک کن های پیوسته نواری معمولاً به یک سیستم تغذیه و پخش کن یکنواخت مجهز هستند. در برخی موارد پس از خشک شدن ، محصول از یک بخش خنک کن عبور کرده و به دمای محیط برگرانده می شود.

در خشک کن های پیوسته نواری نیز عموماً نواحی حرارتی مستقلی تعریف می شوند تا بر اساس آنها بتوانیم منحنی دقیق کاهش رطوبت بر حسب زمان را دنبال کنیم و نیز از افزایش غیر مجاز دمای محصول که می تواند کیفیت آنرا تحت تاثیر قرار دهد، جلوگیری نماییم.

بستر حرکت ماده مرطوب میتواند صفحه مشبک ، توری بافته شده استیل ، توری پلیمری و یا گالوانیزه باشد، و جریان هوای مود نیاز توسط مولد های هوای گرم با دمای کنترل شده و با سوخت گاز طبیعی یا گازوییل و گاهی برقی تامین می گردد. در برخی موارد از کویل های بخار بعنوان منبع حرارتی استفاده می شود.

خشک کن بستر سیال:

این خشک کن ها غالباً برای خشک کردن انواع مواد شیمیایی و معدنی که به صورت پودر یا به شکل گرانول می باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

در این خشک کن ها همانگونه که از نامشان پیداست ماده مرطوب پس از ورود به خشک کن روی بستری از هوای گرم غوطه ور میشود و با راندمان بسیار بالا رطوت خود را از دست می دهد و نهایتاً به سمت خروجی خشک کن هدایت می گردد.

در این خشک کن ها نیز مانند سایر انواع پیوسته میزان تغذیه، زمان، دما ی هوای خشک ،و سایر پارامتر ها قابل تنظیم و کنترل می باشند. عموماً درمسیر خروجی این خشک کن ها از یک سیستم غبارگیر ، شامل یک سیکلون و یک فیلتر کیسه ای استفاده می شود.تعبیه چنین سیستمی عدم آلودگی محیط زیست را به غبار های شیمیایی مضر تضمین می نماید.

در مواردی که وجود گازهای ناشی از احتراق سوخت ، مشکلی برای ماده مرطوب ایجاد نکند می توانیم از مولد های هوای گرم مستقیم استفاده کنیم، در غیر این صورت استفاده از مولد های غیرمستقیم الزامی است.

خشک کن های بستر سیال بر اساس مشخصات شیمیایی و فیزیکی ماده مر طوب و ویژگی های مطلوب محصول خشک، طراحی اختصاصی و ساخته می شوند. بنابراین تکمیل کامل فرم مشخصات ماده و نیز ارسال نمونه ماده مرطوب در زمان سفارش بسیار لازم خواهد بود.

خشک کن استوانه ای:

این خشک کن ها ، غالباً برای خشک کردن محصولات شیمیایی و معدنی نظیر انواع کود های شیمیایی، مواد گرانوله ،مواد خمیری ،و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

ماده مرطوب از یک سمت استوانه دوار وارد می شود و ضمن حرکت به جلو کاملاً زیر و رو شده و بطور یکنواخت خشک می شود و از سمت دیگر استوانه خارج می گردد. هوای داغ می تواند بصورت همسو (موازی) یا غیر همسو (مخالف ) جریان یابد و منبع تولید هوای گرم نیز می تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد. همانند سایر انواع خشک کن ها ، دما ، زمان ، رطوبت و سایر عوامل موثر در فرآیند خشک کردن تحت کنترل می باشند. به منظور جلوگیری از انتشار گرد و غبار در محیط تولید، در خروجی این خشک کن ها از یک سیستم فیلتراسیون غبار استفاده می شود.

طراحی این گروه از خشک کن ها نیز براساس مشخصات ویزه ماده مرطوب و ظرفیت تولید و کیفیت محصول مطلوب صورت می گیرد و به هیچ وجه نمی توان خشک کن مورد استفاده برای یک ماده را برای تولید ماده دیگر توصیه کرد.

جنس بدنه این خشک کن ها در صورتی که ماده مرطوب اسیدی یا بازی باشد می بایست انواع خاص استین لس استیل باشد و در غیر این صورت از فولادهای کربنی با پوشش ضد خوردگی استفاده می گردد.

خشک کن تصعیدی:

خشک کن های فوق برای خشک کردن مواد خمیری و کلوخه هایی با رطوبت حدود 30% (کیک های خروجی از فیلتر پرس ) و تبدیل مستقیم به پودر دانه بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد .بدیهی است که بیشترین کاربرد این خشک کن ها در صنایع شیمیایی ،معدنی و دارویی و بعضاً در صنایع غذایی می باشد.

ماده مرطوب توسط یک تغذیه کننده اسکرو (پیچی ) بطور یکنواخت به داخل فضای خشک کن تغذیه می شود و در برخورد با دیسک دوار دچار از هم پاشیدگی شده و در تماس با جریان هوای داغ جاری در لوله خشک کن همانند سیستم های بستر سیال به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد و پس از پودر شدن و سبک شدن به اندازه کافی، اجازه خروج از فضای خشک کن را می یابد.

رطوبت پودر خروجی از این سیستم کمتر از 5% بوده و محصول در یک سیکلون یا یک خوشه سیکلونی از هوا جدا می شود و به قسمت بسته بندی هدایت می گردد . هوای مرطوب حاوی مقدار اندکی غبار می بایست از یک فیلتر کیسه ای مخصوص عبور نماید تا غبار موجود در آن تصفیه و هوای بدون آلودگی به اتمسفر تخلیه گردد.

در برخی موارد رطوبت موجود در هوای خروجی به علت وجود مواد سمی ، اسیدی ، قلیایی ، و یا گران قیمت می بایست مجدداً بازیافت شده و به چرخه تولید برگردانده شوند. که این فرآیند توسط کندانسرهای مخصوص صورت می گیرد . در خشک کن های تصعیدی پیچیده تر از روتور های ویژه ای استفاده می شود که با کنترل دور چرخش این روتور ها می توان دانه بندی پودر خشک شده خروجی از خشک کن را تعیین ، تثبیت و کنترل نمود.

خشک کن خورشیدی:

استفاده از انرژی خورشید مشروط به اینکه زمان قابل توجهی در سال آفتاب مستقیم در دسترس باشد، بسیار مقرون به صرفه به لحاظ اقتصادی و کاملاً پاک به لحاظ محیط زیست می باشد.

در خشک کن های خورشیدی با رعایت کامل اصول استاندارد و موازین بهداشتی ، از انرژی خورشید به عنوان منبع گرمایی مورد نیاز جهت فرآیند خشک کردن استفاده می شود . بدین ترتیب که انرژی گرمایی خورشید در کلکتور های مخصوص جذب شده و موجب گرمایش هوایی می شود که عمل تبخیر و تخلیه رطوبت را انجام می دهد .

به دلیل عدم تابش مستقیم تشعشعات خورشید، کیفیت مطلوبی در محصولات به لحاظ رنگ ، عطر و مشخصات غذایی و دارویی وجود خواهد داشت . از خشک کن های خورشیدی می توان برای خشک کردن انواع سبزیجات ، میوه ها ، گیاهان دارویی و .... بویژه در مراکز تولید (باغها و مزارع کشاورزی ) استفاده کرد.برای تکمیل فرآیند به شکل استاندارد احداث یک سالن متوسط و دارای مجموعه ای از ماشین آلات نیمه اتوماتیک که عملیات آماده سازی و بازرسی و بسته بندی نهایی را انجام دهند توصیه می شود .

خشک کن های خورشیدی را با استفاده از برخی امکانات الکترو مکانیکی می توان به شکل پیشرفته اتوماتیک و قابل کنترل در آورد که بدین ترتیب انعطاف پذیری و قابلیت های فنی و ظرفیت این ماشین ها به حد قابل ملاحظه ای ارتقاء خواهد یافت.

خشک کن ویژه:

فن آوران قادر به طراحی و ساخت انواع خشک کن های خاص برای محصولاتی با مشخصات کاملاً ویزه می باشد.در سفارش این خشک کن ها مشخصات فیزیکی و شیمیایی ماده اولیه و محصول نهایی دقیقاً مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و با توجه به ظرفیت مورد انتظار ، محاسبات مربوط و طراحی این سیستم ها به دقت صورت می گیرد .

به جهت حذف هرگونه خطا و ریسک خسارت ناشی از آن ، یک دستگاه در مقیاس آزمایشگاهی طراحی و ساخته می شود و کلیه نتایج محاسبات در عمل مورد آزمون و مطالعه قرار می گیرد . نتایج حاصل از آزمایشات عملی انجام شده قابل تعمیم به سیستم بزرگ صنعتی خواهد بود . در اینجاست که طراحی نهایی سیستم صنعتی انجام خواهد شد و مشخصات فنی دقیق ، تعیین و به مشتری ارائه می گردد.

در این فرآیند مشتری قبل از صرف هرگونه هزینه سنگین ، محصول را مشاهده و نسبت به کیفیت مطلوب آن اطمینان حاصل خواهد کرد . در صورت وجود هر گونه مشکل کیفی، آزمایشات عملی با شرایط جدید و متفاوت تکرار خواهد شد تا نهایتاً شرایط رسیدن به محصول مطلوب بدست آید . رسیدن به جواب منفی در این فرآیند نیز پاسخ ارزشمندی خواهد بود زیرا که از صرف هزینه گزاف جلوگیری خواهد کرد .

طراحی انواع اسپری درایر ، خشک کن های بستر سیال ، و خشک کن های ویژه مواد شیمیایی ، معدنی ، دارویی ، بیولوژیک ، سلولزی و غیره بدین روش انجام می شود.
منبع:http://www.fanavaran-dryers.com/پیچک